UEFA nation league 2020-21 full schedule, free to watch live streaming

Watch the UEFA 2020-21 Nations League where you are.


UEFA 2020-21 nations league, Live streaming details, full schedule, all you want to know


UEFA Nations League


Matches | UEFA Nations League 2020-21

Format:
The UEFA 2020-21 national teams were divided into 4 leagues,Leagues A - B & C featuring 16 teams each - divided into the  4 groups of four teams. League D will feature 7 teams divided into the two groups-

League A:
League A Features the Top 16 team,s Ranked by their UEFA team Coefficient.

It makes for some of the most exciting match-ups, with England - Germany and Belgium in Group A2, Portugal and France in Group A3, and Spain and Germany in Group A4.

League A:- Group A1

Sep 4 
Italy vs Bosnia-Herzegovina 
7:45pm 

Sep 4 
Netherlands vs Poland 
7:45pm 

Sep 7 
Bosnia-Herzegovina vs Poland 
7:45pm 

Sep 7 
Netherlands vs Italy 
7:45pm 

Oct 11 
Bosnia-Herzegovina vs Netherlands 
5pm 

Oct 11 
Poland vs Italy 
7:45pm 

Oct 14 
Italy vs Netherlands 
7:45pm 

Oct 14 
Poland vs Bosnia-Herzegovina 
7:45pm 

Nov 15 
Italy vs Poland 
7:45pm 

Nov 15 
Netherlands vs Bosnia-Herzegovina 
5pm 

Nov 18 
Bosnia-Herzegovina vs Italy 
7:45pm 


Nov 18 
Poland vs Netherlands 
7:45pm 

League A:- Group A2 

Sep 5 
Iceland vs England 
5pm 

Sep 5 
Denmark vs Belgium 
7:45pm 

Sep 8 
Belgium vs Iceland 
7:45pm 

Sep 8 
Denmark vs England 
7:45pm 

Oct 11 
England vs Belgium 
5pm 

Oct 11 
Iceland vs Denmark 
7:45pm 

Oct 14 
England vs Denmark 
7:45pm 

Oct 14 
Iceland vs Belgium 
7:45pm 

Nov 15 
Belgium vs England 
7:45pm 

Nov 15 
Denmark vs Iceland 
7:45pm 

Nov 18 
Belgium vs Denmark 
7:45pm 

Nov 18 
England vs Iceland 
7:45pm 

League A:- Group A3

Sep 5 
Portugal vs Croatia 
7:45pm 

Sep 5 
Sweden vs France 
7:45pm 

Sep 8 
France vs Croatia 
7:45pm 

Sep 8 
Sweden vs Portugal 
7:45pm 

Oct 11 
Croatia vs Sweden 
5pm 

Oct 11 
France vs Portugal 
7:45pm 

Oct 14 
Croatia vs France 
7:45pm 

Oct 14 
Portugal vs Sweden 
7:45pm 

Nov 14 
Portugal vs France 
7:45pm 

Nov 14 
Sweden vs Croatia 
7:45pm 

Nov 17 
Croatia vs Portugal 
7:45pm 

Nov 17 
France vs Sweden 
7:45pm

League A:- Group A4

Sep 3 
Germany 1-1 Spain 
7:45pm 

Sep 3 
Ukraine 2-1 Switzerland 
7:45pm 

Sep 6 
Spain vs Ukraine 
7:45pm 

Sep 6 
Switzerland vs Germany 
7:45pm 

Oct 10 
Spain vs Switzerland 
7:45pm 

Oct 10 
Ukraine vs Germany 
7:45pm 

Oct 13 
Germany vs Switzerland 
7:45pm 

Oct 13 
Ukraine vs Spain 
7:45pm 

Nov 14 
Germany vs Ukraine 
7:45pm 

Nov 14 
Switzerland vs Spain 
7:45pm 

Nov 17 
Spain vs Germany 
7:45pm 

Nov 17 
Switzerland vs Ukraine 
7:45pm


League B:

League B:- Group B1 

Sep 4 
Norway vs Austria 
7:45pm 

Sep 4 
Romania vs Northern Ireland 
7:45pm 

Sep 7 
Austria vs Romania 
7:45pm 

Sep 7 
Northern Ireland vs Norway 
7:45pm 

Oct 11 
Northern Ireland vs Austria 
7:45pm 

Oct 11 
Norway vs Romania 
5pm 

Oct 14 
Norway vs Northern Ireland 
7:45pm 

Oct 14 
Romania vs Austria 
7:45pm 

Nov 15 
Romania vs Norway 
7:45pm 

Nov 15 
Austria vs Northern Ireland 
7:45pm 

Nov 18 
Austria vs Norway 
7:45pm 

Nov 18 
Northern Ireland vs Romania 
7:45pm


League B:- Group B2

Sep 4 
Scotland vs Israel 
7:45pm 

Sep 4 
Slovakia vs Czech Republic 
7:45pm 

Sep 7 
Czech Republic vs Scotland 
7:45pm 

Sep 7 
Israel vs Slovakia 
7:45pm 

Oct 11 
Israel vs Czech Republic 
7:45pm 

Oct 11 
Scotland vs Slovakia 
7:45pm 

Oct 14 
Scotland vs Czech Republic 
2pm 

Oct 14 
Slovakia vs Israel 
7:45pm 

Nov 15 
Czech Republic vs Israel 
7:45pm 

Nov 15 
Slovakia vs Scotland 
2pm 

Nov 18 
Czech Republic vs Slovakia 
7:45pm 

Nov 18 
Israel vs Scotland 
7:45pm

League B:- Group B3

Sep 3 
Russia 3-1 Serbia 
7:45pm 

Sep 3 
Turkey 0-1 Hungary 
7:45pm 

Sep 6 
Hungary vs Russia 
5pm 

Sep 6 
Serbia vs Turkey 
7:45pm 

Oct 11 
Russia vs Turkey 
7:45pm 

Oct 11 
Serbia vs Hungary 
7:45pm 

Oct 14 
Russia vs Hungary 
7:45pm 

Oct 14 
Turkey vs Serbia 
7:45pm 

Nov 15 
Turkey vs Russia 
5pm 

Nov 15 
Hungary vs Serbia 
7:45pm 

Nov 18 
Hungary vs Turkey 
7:45pm 

Nov 18 
Serbia vs Russia 
7:45pm

League B:- Group B4

Sep 3 
Bulgaria 1-1 Republic of Ireland 
7:45pm 

Sep 3 
Finland 0-1 Wales 
7:45pm 

Sep 6 
Wales vs Bulgaria 
2pm 

Sep 6 
Republic of Ireland vs Finland 
5pm 

Oct 11 
Republic of Ireland vs Wales 
2pm 

Oct 11 
Finland vs Bulgaria 
5pm 

Oct 14 
Bulgaria vs Wales 
7:45pm 

Oct 14 
Finland vs Republic of Ireland 
5pm 

Nov 15 
Bulgaria vs Finland 
5pm 

Nov 15 
Wales vs Republic of Ireland 
5pm 

Nov 18 
Republic of Ireland vs Bulgaria 
7:45pm 

Nov 18 
Wales vs Finland 
7:45pm

League C:

League C:- Group C1

Sep 5 
Azerbaijan vs Luxembourg 
5pm 

Sep 5 
Cyprus vs Monenegro 
5pm 

Sep 8 
Cyprus vs Azerbaijan 
7:45pm 

Sep 8 
Luxembourg vs Montenegro 
7:45pm 

Oct 10 
Luxembourg vs Cyprus 
2pm 

Oct 10 
Montenegro vs Azerbaijan 
2pm 

Oct 13 
Azerbaijan vs Cyprus 
5pm 

Oct 13 
Montenegro vs Luxembourg 
7:45pm 

Nov 14 
Azerbaijan vs Montenegro 
5pm 

Nov 14 
Cyprus vs Luxembourg 
5pm 

Nov 17 
Luxembourg vs Azerbaijan 
7:45pm 

Nov 17 
Montenegro vs Cyprus 
7:45pm

League C:- Group C2

Sep 5 
North Macedonia vs Armenia 
2pm 

Sep 5 
Estonia vs Georgia 
5pm 

Sep 8 
Armenia vs Estonia 
5pm 

Sep 8 
Georgia vs North Macedonia 
5pm 

Oct 11 
Armenia vs Georgia 
5pm 

Oct 11 
Estonia vs North Macedonia 
5pm 

Oct 14 
Estonia vs Armenia 
7:45pm 

Oct 14 
North Macedonia vs Georgia 
7:45pm 

Nov 15 
Georgia vs Armenia 
5pm 

Nov 15 
North Macedonia vs Estonia 
2pm 

Nov 18 
Armenia vs North Macedonia 
5pm 

Nov 18 
Georgia vs Estonia 
5pm

League C:- Group C3

Sep 3 
Moldova 1-1 Kosovo 
7:45pm 

Sep 3 
Slovenia 0-0 Greece 
7:45pm 

Sep 6 
Slovenia vs Moldova 
5pm 

Sep 6 
Kosovo vs Greece 
7:45pm 

Oct 11 
Greece vs Moldova 
7:45pm 

Oct 11 
Kosovo vs Slovenia 
7:45pm 

Oct 14 
Greece vs Kosovo 
7:45pm 

Oct 14 
Moldova vs Slovenia 
7:45pm 

Nov 15 
Moldova vs Greece 
7:45pm 

Nov 15 
Slovenia vs Kosovo 
7:45pm 

Nov 18 
Greece vs Slovenia 
7:45pm 

Nov 18 
Kosovo vs Moldova 
7:45pm


League C:- Group C4

Sep 4 
Belarus vs Albania 
7:45pm 

Sep 4 
Lithuania vs Kazakhstan 
7:45pm 

Sep 7 
Kazakhstan vs Belarus 
3pm 

Sep 7 
Albania vs Lithuania 
7:45pm 

Oct 11 
Kazakhstan vs Albania 
2pm 

Oct 11 
Lithuania vs Belarus 
5pm 

Oct 14 
Belarus vs Kazakhstan 
7:45pm 

Oct 14 
Lithuania vs Albania 
5pm 

Nov 15 
Belarus vs Lithuania 
5pm 

Nov 15 
Albania vs Kazakhstan 
5pm 

Nov 18 
Albania vs Belarus 
3pm 

Nov 18 
Kazakhstan vs Lithuania 
3pm

League D:

League D is the Smallest Section - Featuring the Lowest Ranked 07 teams.

League D:- Group D1

Sep 3 
Faroe Islands 3-2 Malta 
7:45pm 

Sep 3 
Latvia 0-0 Andorra 
5pm 

Sep 6 
Andorra vs Faroe Islands 
2pm 

Sep 6 
Malta vs Latvia 
7:45pm 

Oct 10 
Andorra vs Malta 
7:45pm 

Oct 10 
Faroe Islands vs Latvia 
5pm 

Oct 13 
Faroe Islands vs Andorra 
7:45pm 

Oct 13 
Latvia vs Malta 
7:45pm 

Nov 14 
Malta vs Andorra 
2pm 

Nov 14 
Latvia vs Faroe Islands 
5pm 

Nov 17 
Andorra vs Latvia 
7:45pm 

Nov 17 
Malta vs Faroe Islands 
7:45pm

League D:- Group D2

Sep 5 
Gibraltar vs San Marino 
2pm 

Sep 8 
San Marino vs Liechtenstein 
7:45pm 

Oct 10 
Liechtenstein vs Gibraltar 
5pm 

Oct 13 
Liechtenstein vs San Marino 
7:45pm 

Nov 14 
San Marino vs Gibraltar 
2pm 

Nov 17 
Gibraltar vs Liechtenstein 
7:45pm

------------------------------------
And The Finals:
Sep/Oct 2021 


Relegation play offs: 
March 24 - 25 - 28 - 29 - 2022

Post a Comment

0 Comments